گنجینه ها

سلام

هنوز اوایل محرمه و شاید زود باشه که ماجراهای بعد از عاشورا را بررسی کنیم ولی از دیروز این سوال رفته تو ذهنم که چرا سر بریده امام حسین ع آیه مربوط به اصحاب کهف را تلاوت کردند ؟

آیه اینه : أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحَابَ الْكَهْفِ وَالرَّقِيمِ كَانُوا مِنْ آيَاتِنَا عَجَبًا

آیا پنداشتی اصحاب کهف و رقیم از نشانه های شگفت انگیز ما بودند ؟

یه بررسی کوچولو کردم دیدم دو نظر در مورد اصل ماجرا هست ! یکی میگه این آیه را سر مبارک تلاوت کردند . دیگری میگه کسی این آیه را تلاوت میکرده و امام با شنیدن آن میفرماید : که ماجرای شهادت من و حمل سرمن بر نیزه از اینهم شگفت انگیز تره !

 دو تا مطلب مشخصه : یکی صحبت کردن سره بریده  و دوم اینکه این آیه خوانده شده یا توسط سر مبارک ویا شخص دیگر .

هر دو این مطالب هم شگفت انگیز و قابل تامله .

 درمورد صحبت کردن ایشان جالبه که قبل از تولد هم صحبت کردند با مادرشان در حالی که در رحم بودند و مطالبشان هم درمورد شهادتشان بوده :مادر! من شهیدم، مظلومم، غریبم، عطشانم.

 و بعد از شهادت هم که این آیه را تلاوت نمودند ،شاید تلاوت این آیه بر این معنا دلالت داشته باشد که همچنانکه قدرت الهی در مورد اصحاب کهف بر خواب چندین ساله ایشان تعلق گرفت و ایشان را بعد از بیدار شدن، وسیله عبرت دیگران قرار داد، شهادت آن حضرت و بقای راه و مکتب او نیز این گونه خواهد بود و به عنوان نشانه الهی در عالم معرفی خواهد شد.

 و شايد امام(ع) با تلاوت اين آيه مي‌خواست بگويد: اي ناظر شنونده تو مي‌پنداري كه داستان اصحاب كهف شگفت‌آور است كه براي حفظ دين و عقايد و باورهاي صحيح و حفظ حريت و آزادگي و رهايي از ظلم ستمگر زمان خود به غار پناه آوردند؟ نه؟ عجيب و شگفت‌انگيز حكايت ماست كه با عزمي جزم و تصميمي استوار از مرگ سرخ استقبال كرديم تا شاهد مرگ دين نباشيم!
    به اسارت رفتن اهل‌بيت(ع) خويش را پذيرا گشتيم تا دين در اسارت دشمن نباشد. شهادت را استبقال كرديم ولي در برابر باطل و ظلم و بي‌عدالتي تسليم نشديم. كشته شدن در راه حق و عدل و آزادي را بر حيات ننگين و زندگي ذلت‌بار ترجيح داديم تا اصل كرامت و شئون انساني را پاس داريم. و بالاخره قيام را بر قعود و فرياد را بر سكوت، حركت و هجرت را بر سكون و ايستائي و ماندن ترجيح داديم و از مدينه هجرت كرديم و در روز هشتم ذيحجه از معبد عاشقان، قافله آزادي‌بخش عزت آفرين راه انداختيم و در دل دشت‌ها و در سينه صحاري راه پيموديم. در هر منزل و آبادي، در دل‌هاي مستعد بذر بيداري پاشيديم و در اذهان بي‌خبر نور آگاهي تابانديم. و سرانجام در مناي عشق (كربلا) در وقت موعود (عاشورا) در يك رويارويي كامل با سپاه جور و ظلمت، در يك نيمروز بزرگ! يا چند ساعت بيشتر، خون خود و ياران و جوانان، براي احقاق حق و ابطال باطل و احياي ارزشهاي انساني و اماته سنن جاهلي، در راه خدا ايثار و نثار كرديم. (شاهد جوان )  مشاهده متن  

تو تفاسیر در مورد اصحاب کهف اختلاف نظری نیست ولی سر معنی رقیم اختلاف هست ، بعضی میگن اسم مکانه ( روستا یا منطقه غار) و بعضی میگن لوح اسامی  اصحاب کهف بر سر ورودی غاره و بعضی هم میگن اونها سه نفری بودند که تو غاری دیگر گرفتار شده بودند .مشاهده ترجمه و تفسیر

 

آیات دیگری که امام حسین علیه السلام بعد از شهادت تلاوت کرده است عبارتند از: ادامه آیات سوره کهف تا آیه 14 و آیه 227 از سوره شعراء و آیه 71 سوره غافر و آیه 137 سوره بقره. (66) شمه ای از فضائل امام حسین علیه السلام

 

عجب داستانیه کربلا !

از حضرت آدم ماجرای گریه بر حسین مطرح میشه وتا قیامت ... !

من اتی قبر الحسین ع(تشوقا )کتبه الله من الآمنین یوم القیامه و اعطی کتابه بیمینه و کان تحت لواء الحسین ع حتی یدخل الجنه فیسکنه فی درجته  ان الله عزیز (سمیع)حکیم  

 

« کسی با شوق حسینی به زیارت قبرش مشرف شود خداوند نام او را جزو اهل امان درروزقیامت می نویسد و کتابش را به دست راستش می دهد واو درزیرپرچم حسین بن علی علیهما السلام است تا وارد بهشت شود او را دررتبه مولایش قرار می دهد همانا خداوند شنونده آگاهست . »

 

                                    

 

به این مطلب هم سر بزنید جالبه :

قرآن کریم و شهادت امام حسین علیه السلام(1)

نوشته شده در شنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۸ساعت 12:32 توسط | |